Avni Anıl

Avni Anıl

Avni Anıl

 

Hayatı:

 

Avni Anıl 1928 yılının 23 Nisan'ında doğdu.

 

Avni Anıl 'ın doğum tarihimle ilgili Ümit Yaşar Oğuzcan'ın esprili bir yazısı vardır. Akbaba dergisinde,

"Tanıştığımıza Memnun Oldum" diye bir köşe yazısında:

 

 

 

Avni Anıl'ın boyunun kısalığını 23 Nisan çocuk bayramında doğumuna verirler. Oysa bu yanlıştır. Sonraki yıllarda

 

tanışacağımız için, ben mahcup olmayayım diye kısa kalmıştır."

 

 

 

             

 

Bulgaristan'ın Varna kentinden Türkiye'ye gelmiş ve Edirne'ye yerleşmiş olan ailesi daha sonra Biga'nın Kozçeşme nahiyesine göç etmişler.

 

Eşi Mine ile evliliğinden iki kızı ve keman virtüözü olan Ezgi Anıl adında bir oğlu vardır. Kız kardeşi Berhayat Anıl, konservatuar mezunu ve Radyodan emekli oldu.

 

Çocukluğu, Üsküdar'da geçti. 1942 yılında Paşakapısı Ortaokulu'nu bitirdi. Haydarpaşa Lisesi'ne kaydını yaptırdı. Ara vermek zorunda kaldığı lise eğitimimi, 1966 yılında açılan olgunluk sınavı sonucunda tamamladı.

1949 yılında askerlik görevine İstanbul'da başladı.

1952 yılında babasının kara sarılık hastalığına yakalanmasından sonra aile bütçesine katkıda bulunmak için polislik sınavlarına girdi. Sınavı birincilikle kazandı ve görev yeri İzmir Fuarı oldu.Daha sonra Ankara Polis Okulunda eğitimini tamamlayarak İstanbul ' a döndü ve ilk ataması Adana Emniyet Müdürlüğü oldu. Polislik mesleğini bırakarak İstanbul Radyosu 'nda çalışmaya başladı.

 

Musiki hayatı:

 

Çocukluk yıllarında Üsküdar halkevinde başladı. O zamanlar Ord. Prof. Reşat Kaynar, Üsküdar halkevinin başkanıydı. Müziğin ilk öğelerini Üsküdar halkevinde öğrendi.

1943-1946 yılları arasında Cumartesi Pazar günleri müzik öğretmeni Kemal Beyle Çamlıca Kısıklı' daki aile çay bahçesinde program yapıyorlardı. Öğretmeni akordeon, Hacettepe Üniversitesinden emekli olan Orhan Andaç piyano çalıyor, Anıl ise bateri çalıyordu.

 

1950 yılında Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde Emin Ongan 'la tanıştı ve ders almaya başladı. Orada 7 yıl süreyle Türk müziğinin ne olduğunu öğrendi. Beste, şarkı formu, günün şarkılarını meşk yoluyla öğrendi.

İlk beste denemelerine Üsküdar Musiki Derneği 'nde başladı. Arif Sami Toker, vasıtasıyla notalarını Emin Ongan'a götürdü. Emin Ongan notaları inceledikten sonra "Aman Avni, bunlar ne güzel şeyler" dedi.

Hüzzam makamındaki "Ağla Çeşmim, Eski Lezzet Kalmamış" adlı bestesini Adana 'da polisken yaptı.

 

Adana 'da polislik yaptığı dönemde Nevzat Atlığ,  İstanbul Radyosuna çağırdı. Avni Anıl bu gelişmeleri şöyle anlatıyor :" TRT kurumu henüz yoktu. Ankara, İstanbul, İzmir Radyoları vardı. İstanbul Radyosunun müdürü Mesut Cemil'di ve Nevzat Atlığ'da onun muaviniydi. Üsküdar musiki cemiyetindeki arkadaşlarım Arif Sami Toker, ney üstadı Niyazi Sayın, kemençe üstadı Cüneyd Orhon (1943 yılında polis enstitüsünü bitiren ve emniyet amiri olarak emekli olan İbrahim Hilmi Orhon'un oğludur) radyoya girmişler, benim için de "ne işi var onun emniyette" diye radyo yetkililerine söylemişler. Bunu duyan Enstitü hocamız Kemal Kestelli tepki göstermiş, benim ertesi yıl Polis Enstitüsünün yüksek bölümüne gidebileceğimi söylemiş. O zaman Enstitüde iki yıl daha okunup komiser, müdür olunuyordu. Öte yandan Haşim Aytural beni arayarak Kriminoloji eğitimi için Almanya'ya gideceğimi bildirdi. Ama bunlardan hiç biri olmadı. Gönlümü emniyette bırakıp musikiye gittim. İki yıllık polislik serüvenim sona erdi. 1954 yılında kadrom, Başbakanlık Basın Yayın Umum Müdürlüğüne aktarıldı. . "

 

1985 yılında Adana Büyükşehir Belediye Konservatuarı kuruldu. İkinci kez Adana'ya konservatuara Sanat Yönetmeni olarak geldi. İki yıl kadar görev yaptı. Adana'da çeşitli müzik etkinliklerinde bulundu. Konservatuarın yapılaşmasında önemli emekleri oldu.

 

1972 yılında İzmir Radyosu' nda 10 yıl süre ile müzik yayın şefliği yaptı.1982 yılında İzmir Radyosu 'ndan emekliye ayrıldı.

 

1990 yılında Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü,  Devlet Türk Sanat Musikisi topluluklarının sınavlarını yapmak için Uzman Sanatçı kadrosu ile yeniden memurluğa başladı. 1993 yılına kadar Elazığ, Diyarbakır, Samsun, Konya ve Bursa'da koroların kurulması çalışmalarında bulundu.

 

1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

 

Basında Avni Anıl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1955 yılında, Akşam gazetesinde  "Türk Musikisi ve Radyolarımız" diye yazılar yazdı. Münir Nurettin, Sadettin

Kaynak gibi ünlü müzisyenlerle röportaj yaptı.

 

 

 

Bedii Faik'in Dünya gazetesinde 7 yıl çalıştı.

 

 

 

1967 yılında tek tip nota yayınlamaya başladı. Popüler şarkıların notaları piyasaya yayınlayıp, satmaya başladı.

1969 yılında "Musiki ve Nota" adlı dergiyi çıkardı. 36 sayı ve üç cilt olarak yayımlandı.

 

Emekli olduktan sonra, 1983 yılında Alsancak' ta  "Avni Anıl Yayınevi'ni kurdu. Önceki yıllarda yayımlanan

 "Musiki ve Nota" dergisini bu defa Yeni Dizi Sayı 1 diyerek yeniden çıkarmaya başladı.

 

Ayrıca "Anılar ve Belgelerle Musikimiz"  ,  "Bestecilerimizden Ezgiler" adlı nota fasikülleri kitaplarını yayınladı.

Musikimizden Portreler isimli belgeseli ile televizyona başladı. Radyolarda " Sazdan Söze " ve "Dizelerden

Ezgi Bahçesine " isimli programlara imza attı.

 

 

 

Avni  Anıl adına

 

Doğduğu ve büyüdüğü Üsküdar Selimiye Eczane sokağına "Avni Anıl Sokağı" adı verildi.

Edirne'de "Avni Anıl Repertuar Salonu" açıldı.

Samsun'da, Emniyet Müdürü Tekin Akın tarafından "Avni Anıl Eğitim ve Sanat Merkezi" açıldı.

23 Aralık 2006 tarihinde Beyoğlu Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde 55. sanat

yılını kutladı. Programda Yıldırım Bekçi ve İbrahim Köker, Avni Anıl'ın sevilen eserlerini

seslendirdi. Ünlü yorumcu İnci Çayırlı konuk sanatçı olarak katıldı.

 

Ölümü;

 

16 Haziran 2008 tarihinde iki yıldır devam eden solunum yetmezliği hastalığına karşı koyamadı ve İzmir'de hayata gözlerini yumdu.

Ölümünden sonra İzmir Valiliği önünde düzenen törenden sonra cenaze aracını karanfillerle uğurlandı. Anıl'ın naaşı, uzun yıllar görev yaptığı TRT İzmir Bölge Müdürlüğü önüne getirildi. Burada düzenlenen kısa bir törenin ardından Alsancak Hocazade Camii'nde namazı kılındı ve toprağa verildi.

Törene Anıl'ın eşi Mine Anıl, kızları Eser Tunal, Alev Anıl Işıkçı ve oğlu Ezgi Anıl'ın yanı sıra İzmir Valisi Cahit Kıraç, CHP İzmir milletvekilleri Mehmet Ali Susam, Oğuz Oyan, Kemal Anadol, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, ilçe belediye başkanları, sanatçı Ali Rıza Binboğa, Kutlu Payaslı ve merhum sanatçının yakın dostları katıldı.

 

Hazırlayan     :    Suat Yener

 

Yayın Tarihi: 30.12.2009

Her hakkı www.musikiklavuzu.net sitesine aittir. İzin alınmadan yayınlanamaz.

Link verilerek ve kaynak belirterek izinsiz yayınlanabilinir.